Путін на лаві підсудних: головне – не терміни, а сам факт покарання за воєнні злочини

Виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко у подкасті Національної платформи стійкості та згуртованості розповів, за яких умов буде покарано путіна та інших посадових осіб росії. 

Перш за все, потрібно провести ґрунтовну підготовчу роботу. 

“Має бути встановлено зв’язок між конкретною особою та воєнним злочином, прослідковано весь ланцюжок команд, який йшов згори до безпосередніх виконавців. Так, як це було з Ратко Младичом та Слободаном Мілошевичем у рішенні трибуналу щодо колишньої Югославії. Тоді було доведено факт віддання наказів, які спричинили різанину у Сребрениці та інші воєнні злочини”, – зазначив Олександр Павліченко. 

Також у судового органу має бути мандат на притягнення до відповідальності вищих посадових осіб держави. 

Нагадаємо, такий мандат є у Міжнародного кримінального суду, але наразі ведуться розмови щодо створення Спеціального міжнародного трибуналу. 

У разі позитивного рішення важливо, щоб повноваження трибуналу були затверджені максимально високим органом. Наприклад, Генасамблеєю ООН. 

Нарешті, ще один фактор – терміни та умови завершення війни.

“Кінцевий результат залежить від того, якою буде міжнародна позиція. Але очікувати на швидке покарання не варто. Навіть 5-7 років – це досить оптимістичний термін”, – підкреслив Олександр Павліченко і навів приклад розслідування воєнних злочинів на території Грузії у 2008 році. Справа перебувала у Міжнародному кримінальному суді 14 років, і у ній фігурують лише троє підозрюваних. 

Попри це, у випаду з путіним та іншими посадовцями, які розв’язали війну проти Україну, головне – не терміни, а сам факт покарання за воєнні злочини і відновлення справедливості.