Литовці прихильно ставляться до українських біженців 

Про це свідчать результати опитування понад 1 тис литовців та понад 200 біженців з України, проведене на замовлення Департаменту у справах національних меншин Литви. Участь у його підготовці взяла співзасновниця Національної платформи стійкості та згуртованості Юлія Тищенко. 

Згідно даних дослідження, більшість українців, які взяли участь в опитуванні, також вважають, що литовці ставляться до них прихильно. 87,6% українців наголосили, що вони не стикалися з дискримінацією чи образами за національною чи мовною ознакою у Литві.

Також понад 40% мешканців Литви повністю згодні із твердженням, що країна має прийняти якнайбільше біженців з України та допомогти їм. А майже половина (43,8%) опитаних литовців зазначили, що втікачі від війни в Україні їм ближчі, ніж біженці з інших країн.

Водночас є певні проблеми в адаптації біженців в Україні. Найбільшими проблемами є житлова проблема, з якою стикаються 28,2% українців, з проблемою мовного бар’єру стикаються 20,3%, проблем із працевлаштуванням зазнають 14,4%, з матеріальними труднощами стикаються 13% українців у Литві, а морально-психологічні проблеми відчувають 11,9%.

Дані дослідження також вказують, що понад 60% українців планують повернутися додому, після закінчення війни. Однак третина опитаних не думають повертатися назад в Україну. За словами глави Департаменту у справах національних меншин Віди Монтвідайте, громадяни України, які проживають у Литві, вмотивовані вчити литовську, до того ж їм вдається інтегруватися в литовське суспільство. Схожі тенденції спостерігаються і в сусідніх державах.

Зазначимо, експерти Національної платформи стійкості та згуртованості провели якісне соціологічне дослідження щодо становища українських біженців за кордоном. Його результати лягли в основу полісі “Як допомогти громадянкам (громадянам) України, які перемістилися до країн-членів Європейського Союзу в пошуках тимчасового захисту внаслідок повномасштабної війни Росії проти України?”.