Євромайдан SOS передає дані про воєнні злочини Росії «Трибуналу для Путіна» і до «Архіву війни»

Євромайдан SOS передає зібрану інформацію про воєнні злочини, задокументовану під час збору даних про наслідки тимчасової окупації військами Росії частини Київської області після початку широкомасштабної агресії ініціативі «Трибунал для Путіна» та проєкту Docudays UA «Архіви війни».

Про це повідомила Голова «Центру Громадянських Свобод» (ЦГС) Олександра Матвійчук.

«Я дякую усім людям, які у перші тижні повномасштабного вторгнення Росії долучилися до фіксування свідчень жертв та свідків воєнних злочинів у різних куточках нашої країни», – зазначила вона.

Олександра Матвійчук нагадала, що після 24 лютого правозахисники зіштовхнулися із безпрецедентною кількістю воєнних злочинів, які ніхто не фіксував.

«Тому я із колегами придумали методику скринінгу та залучили звичайних людей до збору свідчень. Адже для того, щоб зафіксувати відповіді на 5 простих питань та взяти контакти у потерпілих, не обов’язково знати міжнародне гуманітарне право чи стандарти документування», – розповіла Голова ЦГС.

Вона також наголосила на тому, що скринінг дозволив «швидко виявити, як себе поводить хвороба та які форми вона обирає». Завдяки такій роботі «Євромайдан SOS» спільно з Асоціацією правників України ще в березні підготували та передали комплексне подання до Московського механізму ОБСЄ, яке ґрунтувалося на зібраних свідченнях людей із різних областей країни.

«Ми документуємо для того, щоб винні були притягнуті до відповідальності. А для розслідування важливо, щоб уся інформація зберігалася в одній базі, яка дозволяє встановлювати зв’язки між епізодами та ідентифікувати винних», – резюмувала Олександра Матвійчук.

Варто також додати, що ініціатива «Євромайдан SOS» долучилася до проєкту команди Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, в якому формується архів війни та збирається інформація для наукових праць, документальних фільмів, мистецьких робіт тощо.

Глобальна ініціатива «Трибунал для Путіна» (T4P) – створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, в яких вбачаються ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України, які опинилися під ударом.

Проєкт Docudays UA Архів війни — об’єднана база відео та аудіоматеріалів про війну в Україні. У ній зберігається та упорядковується воєнна хроніка. Мільйони людей стали жертвами та свідками численних злочинів. За допомогою найпростіших засобів документування можна зробити ці злочини видимими та покарати винних. Щоб ці матеріали могли бути використані проти агресора в кримінальних судах, журналістських розслідуваннях, наукових та мистецьких роботах, необхідно їх фахово збирати та зберігати.

Джерело: Detector Media