Як бізнесу виробити стійкість до криз через правильні питання

Повномасштабне вторгнення рф змусило український бізнес адаптуватися до нових реалій: реорганізуватися, півотитися, змінювати ринок тощо. Навесні стартап-хаб LIFT99 Kyiv Hub запустив безплатну коучингову програму Coaches for Ukraine з бізнес-лідерства та особистісного розвитку. Вона призначена для представників українського бізнесу, який постраждав від війни. 7 вересня стартував уже другий потік цієї серії. 

Спеціально для Vector LIFT99 ділиться конспектом виступу корпоративного тренера, колишнього віцепрезидента й керівника операційного офісу JP Morgan Private Bank Марка Торнтона. Він розповів, як підприємцям та топменеджерам адаптуватися до кризи та про розвиток стійкості бізнесу.

Криза та можливості

Значна кількість всесвітньо відомих компаній була започаткована в часи кризи. Наприклад, General Motors (1908), Microsoft (1973), FedEx Corporation (1971), Airbnb (2008), Electronic Arts (1982), Uber (2009), Spotify (2008). Причина в тому, що в кризові періоди саме життя підштовхує нас до розширення або зміни свого бачення світу та бізнесу, зберігаючи фокус на грошах.

Проте, щоб вистояти та вийти з кризи сильнішим, потрібен чіткий план дій. Перед його створенням виділіть час на роздуми. Сядьте в тиші та подумайте: спочатку самі, а потім — разом із командою. Знайдіть відповіді на питання:

 • Яка яскрава та помітна (навіть якщо не на перший погляд) можливість зʼявилася зараз?
 • Що з того, що було неможливим раніше, тепер доступно?
 • Чого я маю зараз навчитися, щоб вирости?
 • На які нові ринки ми повинні вийти?
 • Хто тепер про нас знає?
 • Хто тепер нас більше слухатиме?

Використайте відповіді, які знайшли, у плануванні.

Як розвинути стійкість

Resilience (стійкість) — процес і результат успішної адаптації до складних життєвих обставин. Вона проявляється через розумову, емоційну та поведінкову гнучкість й адаптацію до зовнішніх і внутрішніх вимог.

Марк наголошує, що працювати над підвищенням стійкості — одне з головних завдань українського бізнесу зараз. Ось три важливі стовпи стійкості, на які варто звернути увагу.

Стовп №1: Мислення

Стійкість бізнесу починає викарбовуватися з переходу на стійкий майндсет. Тобто варто визнати, що кризи ставитимуться ще не раз. Ваше завдання — виявляти проблеми на ранніх стадіях, поки вони не переросли в кризу.

Зараз, коли українські стартапи вже опинилися в турбулентності, спробуйте знайти відповіді на наступні питання:

 • До якої кризи ця ситуація може призвести за пів року?
 • Що може погіршитися?
 • На які економічні та політичні чинники нам варто звернути увагу, приймаючи рішення?

Тепер, коли криза та вихід із неї знаходяться у вашому фокусі, переходимо до наступного етапу.

Стовп №2: Практичні кроки

Традиційно є п’ять фаз дій під час кризи, через які бізнесу треба пройти: ідентифікація, планування, контроль, відновлення та навчання на власних помилках. Але говорячи не про теорію, а про практику, ми сфокусуємося на двох порадах. Вони допоможуть випередити кризу, що наближається, адаптуватися та відрефлексувати виконану роботу.

 1. Сфокусуйтеся на «слабких сигналах», яких ви раніше не чули. Запрошуйте співробітників висловитися, ставте продумані та глибокі запитання. Активно та інтенсивно слухайте. 
 2. Проаналізуйте кризові історії відомих компаній. Спробуйте пошукати як приклади із вашої сферитак і сфокусуватися на загальних всесвітньо відомих кейсах. Подивіться на рішення, які вони впровадили. Які з них можуть спрацювати для вас, як їх можна адаптувати?

Стовп №3: Навчання на власних помилках

Стійкість не можна побудувати, не опинившись перед кризою. 

Навчання на власних помилках є одним із найголовніших стовпів у resilience для бізнесу. 

Марк пропонує проаналізувати все за допомогою наступних питань:

 • Чому ми опинилися перед кризою та як можемо її уникнути. Як підготуватися до неї наступного разу?
 • Які з наших дій виявилися найбільш ефективними для подолання кризи?
 • Хто найбільше вплинув на розвʼязання ситуації? Цих людей, підрозділи тощо варто виділити та віддячити.
 • Чого ця криза нас навчила? Які процеси ми можемо оптимізувати, щоб наступного разу бути більш гнучкими?
 • Чи ми бачимо зараз сигнали нової кризи на горизонті?

Головне в аналізі — не просто продумати відповіді, але й занотувати їх. А після цього зробити або оновити план дій під час кризових ситуацій.

Замість висновку

Характеристиками стійкого бізнесу є готовність до викликів, гнучкість, колаборативність, довіра споживачів і команди, а також відповідальність. Щоб перевірити, чи ви напрацювали стійкість, поставте собі питання:

 • Чи зʼявилися в нас нові сценарії реакції на кризу?
 • Чи оптимізували ми процеси, щоби бути більш гнучкими?
 • Чи почали ми більше прислухатися до слабких сигналів?
 • Чи підвищилася до нас довіра працівників і споживачів?

Якщо відповіді позитивні, ви провели гарну роботу. Марк упевнений, що ці часи кризи ще яскравіше підсвітять Україну на світовій мапі стартапів. «Ви створите одні з найдешевших / найекономніших стартапів у світі», — каже він. Віримо, що саме так ці хаотичні, невизначені та кризові часи вплинуть на наш ринок.